Vi kommer att ha stängt för Jul och Nyårs ledighet från den 23 december och fram tills den 6 januari. Beställningar som görs under den tiden kommer först att behandlas när vi är tillbaka.

Vi säljer endast "fritt vårt lager"

Du har 2 sätt att få hem dina varor. 

1. Hämta dom i vårt lager i Tyskland.
2. Anlita en transportfirma som transporterar varorna till dig.

Hur fungerar det?

banner_1.png
banner_2.png
banner_3.png

Transaver

Leverans sker till porten om du bor i lägenhet och fram till tomtgräns om du bor i hus, eller så nära port eller tomtgräns som en lastbil kan köra. Inbärning ingår ej. Leverans sker helgfri vardag normalt mellan kl 8-17. Tiden tilldelas beroende på var i landet du bor. Tänk på att leveranstiden angiven på hemsidan är preliminär. Normal leveranstid är 3-6 arbetsdagar.

ABC Express

ABC Express erbjuder leverans hem till din dörr i Danmark, Finland och Sverige (samt till ombud nära gränsen mellan Sverige och Norge). ABC Express är ett nystartat fraktbolag med automatiserat bokningssystem med hög spårbarhet. De hämtar regelbundet hos oss, en gång i veckan. Som kund får du automatiskt löpande statusuppdateringar via e-post och en länk som du kan använda för att manuellt spåra ditt gods. Betalning via Payson, Paypal och banköverföring.

Leverans sker till porten om du bor i lägenhet och fram till tomtgräns om du bor i hus, eller så nära port eller tomtgräns som en lastbil kan köra. Inbärning ingår ej. Leverans sker helgfri vardag normalt mellan kl 8-17. Tiden tilldelas beroende på var i landet du bor. Tänk på att leveranstiden angiven på hemsidan är preliminär. Normal leveranstid är 3-6 arbetsdagar.

Alkohol/Punktskatt

Let´s Drink följer de EU-regler som avser fri rörlighet av varor & tjänster och håller inte med Svenska skatteverket. Vi arbetar aktivt inom EU för att Sverige skall sluta med att dubbelbeskatta våra kunder.

Mer information om alkoholskatt kan fås hos Skatteupplysningen på telefon 0771-567 567 eller via e-post på sfsk.ludvika@skatteverket.se